Кавуновий соус
Інгредієнти:
1 кг стиглого кавуна
оливкова олія
30 г вершкового масла
одна дрібно нарізана цибуля
3 столові ложки борошна
ополоник м’ясного бульйону
2 столові ложки міцного винного оцту,
сіль і мелений перець

Після дрібної нарізки кавуна посипаємо його дрібною сіллю і тоді він втрачає швидше сік і стає гірким. Тим часом на сковороді підрум’янимо на олії нарізану цибулю; коли підрум’яниться, додаємо борошно і продовжуємо готувати, часто помішуючи. Тепер, коли зцідимо сік кавуна, додаємо кавун і нехай вариться; наливаємо бульйону, потім оцет; приправляємо сіллю і перцем і продовжуємо кип’ятити , на тихому вогні. Все протремо через сито; отриманий крем ставимо знову на вогонь і даємо висохнути. Цей соус подаємо гарячим або холодним, за смаком.
Соус із кизилу
Інгредієнти:
1 кг кизилу
450 г цукру
Цедра лимона

Помиємо кизил, покладемо його в каструлю з лимонною цедрою, наливаємо багато води, щоб покрити. Вони повільно готуються. Хоча б один раз пару годин потрібно змінювати воду. Зцідимо і остудимо, пасеруємо їх через сито і збираємо те, що отримали в мисці. Потім ми повинні додавати цукор до кизилу. Знову ставимо на вогонь, кілька разів перемішуємо і як тільки закипить варимо протягом 10 хвилин. Потім охолоджуємо і використовуємо соус у супроводі до страв з відварного м’яса. Розкладаємо в банки, герметично закриваємо, зберігаємо декілька днів.
Мигдальний соус
Інгредієнти:
250 г мигдалю, дрібно нарізаного (за бажанням можна потовкти)
оливкова олія
одна тонко нарізана цибуля
2 рівні столові ложки борошна
60 г концентрованого томатного соусу (розвести в теплій воді)
250 г зелених оливок, без кісточок і грубо нарізаних
60 г солоних каперсів, помитих і нарізаних
2 філе солоних анчоусів, промиті
дрібка цукру
півсклянки хорошого оцту, краще червоного
сіль і мелений перець

Тим часом попрацюйте з двома сковородами або двома каструлями. В одній поставимо готуватися філе анчоусів приблизно в половині олії, досипаємо цукру, потім додаємо подрібнений мигдаль, нарешті оцет. Тепер нехай вариться. Тим часом на іншій сковороді підрум’янимо нарізану цибулю в олії; просто доводимо до кольору, додаємо борошно і перемішуємо, заливаємо томатну пасту, потім каперси і маслини, накриваємо кришкою і доводимо до кипіння; і на повільному вогні продовжуємо 10-15 хвилин (стежимо за приготуванням якщо потрібно, додаємо краплю води). Тепер візьмемо соус з мигдалем, приправляємо сіллю і перцем, щоразу помішуємо кілька разів, знову доводимо до кипіння, а потім подаємо соус дуже гарячим. Він добре підходить для «глазурування» риби.
Вишневий соус
Інгредієнти:
1 кг вишні (вишень) без кісточок
півлітра червоного вина (Мерло або Піно неро)
60 г цукру
коричневі крихти

На сковороді повільно готуємо м’якоть вишні разом з червоним вином, з цукром і корицею. Протираємо все через сито, потім знову ставимо на вогонь, тому що соус просто сухий. Подаємо як в гарячому, так і в холодному вигляді, як подобається.
Яблучне пюре
Інгредієнти:
10 яблук
оливкова олія
щіпка шафранового порошку
сіль
Після видалення плодоніжок і серцевини з яблук, пропустимо їх через м’ясорубку або сито. Отриману м’якоть з її соусом покладемо на сковороді, де на ній вже шипить масло з порошком шафрану і сіллю; кілька разів перемішуємо, повільно готуємо приблизно 10-15 хвилин (при накритій сковороді), потім подаємо соус, ще гарячим.
М’ятний соус
Інгредієнти:
20 листочків м’яти
3 столові ложки петрушки
80 г солоних каперсів
оливкова олія
хороший оцет з білого вина
сіль і мелений перець

Після ретельного промивання каперсів, листя м’яти і петрушки, подрібнюємо їх разом. Тепер у велику миску насипаємо фарш, потім олію і оцет, приправляємо сіллю і перцем, терпляче перемішуємо і соус готовий. Ідеально підходить до страв з відвареного м’яса, але також для покриття смачних шматочків підсмаженого хліба.
Соус з тріски
Інгредієнти:
1 кг тріски вимочити, нарізати шматочками
500 г очищених помідорів
4 столові ложки оливкової олії
одна нарізана цибуля
2 подрібнених зубчики часнику (для видалення)
3 столові ложки подрібненої петрушки
4 листочки базиліка
сіль і мелений перець
Для соусу:
2 лимона, сік
чорний їстівний перець

У каструлі обсмажимо подрібнену цибулю разом з маслом; як тільки вона позолотиться, вкидаємо шматки тріски, потім м’якоть помідорів, часник і листя базиліку; приправляємо сіллю (трохи) і перцем, всипаємо і повільно тушкуємо, близько 40 хвилин; якщо ми бачимо, що соус сухий, додаємо малими порціями гарячої води. Коли тріска зварена повністю, знімаємо її. Додаємо кілька зубчиків часнику, додаємо лимонний сік, посипаємо ще чорним перцем і соус готовий, особливо для заправки сухих макаронів.
Соус з волоських горіхів
Інгредієнти:
20 очищених ядер волоських горіхів
ложка кедрових горіхів
2 столові ложки подрібненої петрушки
3 подрібнених зубчики часнику
оливкова олія

Насамперед товчимо кедрові горіхи в ступці разом з ядрами волоських горіхів, перетворюючи їх в м’який крем. У катрулі обсмажимо на олії подрібнену петрушку і часник; до позолоти, додамо крем з кедрових горіхів і волоських горіхів; добавляємо сіль і перець, добре перемішуємо і соус готовий. Цей соус є чудовою приправою для страв з макаронів; він використовується і досі.
Перцевий соус
Інгредієнти:
1 кг солодкого, червоного або жовтого перцю
120 г цукру
ложка міцного оцту, вина
сіль

Почистимо перець, позбавивши їх від плодоніжки, насіння, подрібнимо їх у блендері. Отриманий крем викладаємо в глиняну каструлю, додаємо цукор, оцет і сіль, кілька разів перемішуємо, накриваємо кришкою і готуємо на повільному вогні. Цей дуже простий соус, можна консервувати також у скляних банках, закритих, після їх вживання стерилізують їх кип’ятінням у воді.